K-Othrine EC 84, 5 litri
capuse, gandaci de bucatarie, gandaci de canalizare, molii alimente, molii textile, muste, purici, tantari
K-Othrine EC 84 este un insecticid piretroid de contact cu actiune tripla, datorita substantelor active continute. Amestecul unic al substantelor active ofera un efect de soc si knock-down instant, urmat de o activitate reziduala de lunga durata, in cazul tratamentelor la interior.
Substante active: Deltamethrin 7 g/l (0,7%); Esbiotrin 7 g/l (0,7%); Piperonil butoxid 70 g/l (7%);
Modul de actiune
K-Othrine EC 84 este un insecticid sub forma de emulsie concentrata (EC) cu un continut puternic de 2 piretroizi si un agent sinergic, piperonil butoxid.
Substana activa, Esbiotrin, este responsabila pentru efectul de soc urmat de un knock-down consistent. Concomitent, Deltamethrin prezinta un grad ridicat de fotostabilitate, proprietate ce garanteaza efecte de anihilare si control pentru o lunga durata de timp, oferind si un nivel inalt de activitate reziduala.
PBO (piperonil butoxid) in combinatie cu cele 2 substante piretroide garanteaza si imbunatateste activitatea biocida, crescand in acelasi timp permeabilitatea stratului de chitina pentru deltamethrin si esbiotrin, oferind in interiorul organismului daunatorului protectie impotriva degradarii enzimatice.
K-Othrine EC 84 este caracterizat de un efect rapid, instant si letal, cu o activitate biocida de lunga durata, mai ales in cazul aplicarilor la interior.
Aditional, prezinta si un efect secundar de flush-out. Practic, acest efect atrage daunatorii si insectele vizate din locurile in care se ascund, facand insecticidul ideal impotriva insectelor taratoare si zburatoare.
Efectul de triplu impact al amestecului asigura activitate biocida si impotriva insectelor ce prezinta, in mod normal, rezistenta la susbtanele active utilizate individual. Prin sumarea modalitatilor de actiune, K-Othrine EC 84 ofera si un efect repelent, indepartand daunatorii si tinandu-i la distanta.
Daunatori vizati:
- Tantari (Aedes albopictus);
- Muste (Musca domestica);
- Gandaci de bucatarie (Blatta orientalis) ;
- Gandaci de canalizare;
- Molii;
- Purici;
- Alte insecte zburatoare si taratoare;
Mod de utilizare:
Timpi de acțiune: între 30 min și 24h
Indiferent de modul de aplicare al K-Othrine EC 84 este foarte important sa se tina cont de efectul iritant al acestuia. Astfel, in cazul aplicarilor la interior, atat pentru siguranta locuitorilor cat si pentru eficienta tratamentului, este obligatoriu ca spatiul interior tratat sa nu fie accesat timp de 24-72 de ore, iar cu 6-8 ore inainte de finalizarea intervalului de restrictie, spatiul tratat sa fie aerisit in mod natural.
De asemenea, este puternic recomandata purtarea de echipamente de protectie la efectuarea oricarui fel de tratament biocid, precum: combinezon, masca cu filtru pentru gaze si particule organice, ochelari si manusi.
K-Othrine EC 84 poate fi folosit cu succes pentru dezinsecțiile urbane de exterior, în zone urbane locuite, parcuri, curți, grădini, alte zone rezidențiale sau comerciale, în areale industriale sau ferme de animale și păsări.
Pentru tratamentele de dezinsectie, insecticidul poate fi aplicat cu succes prin multiple metode, in functie de locatie, gradului de infestare, sprafata sau volumul de insecticid necesar:
- Pulverizare cu generatoare ULV de ceata rece;
- Pulverizare cu termonebulizatoare;
- Pulverizare reziduala cu pompe de joasa presiune sau atomizoare;
- Pulverizare traditionala;
La interior poate fi aplicat cu ajutorul pompei reziduale (vermorel) de presiune joasa (< 2 atm) cat si la presiune inalta cu ajutorul pulverizatoarelor electrice. Pentru tratamentele aplicate cu ajutorul nebulizatoarelor sau a atomizoarelor, se recomanda utilizarea unor duze mai mari, pentru evitarea infundarii aparatului.
Pentru aplicarile la exterior trebuie tinut cont de faptul ca substantele active sunt formulate cu solventi organici, fapt ce faciliteaza solubilitatea insecticidului in solventi vegetali, uleiuri minerale, diesel (pentru termonebulizare) si apa (pentru tratamente ULV)
Pentru tratamentele profesionale, K-Othrine EC 84, poate fi diluat cu kerosen sau diesel cat si cu apa, in functie de tratament. In cazul aplicarilor de catre populatie, este permisa doar diluatia cu apa si aplicarea cu pompe de joasa presiune manuale sau de spate.
Tabel de diluatie in functie de modul de aplicare:
Metoda de aplicare | Concentratia solutieide lucru | Doza de aplicare |
Pulverizare la rece si ULV | 1 l produs în 6 l solvent (ulei vegetal, ulei mineral, apa) | 0.5-5 l amestec (solutie de lucru, echivalent cu 1 g deltamethrin) la 10.000 m2 |
Pulverizare termica | 1 l produs în 69 l motorina sau kerosen | 1 l amestec (solutie de lucru) la 10.000 m2 |
Pulverizare cu pompe de joasa presiune sau atomizoare, in interior si in exterior |
Tantari si alte insecte zburatoare | |
1-1.5% (1-1.5 l in 100 l apa) | 10 l amestec (solutie de lucru) la 5.00 –10.000 m2 | |
Muste, gandaci si alte insecte taratoare | ||
1.5-2% (150-200 ml produs în 10 l apa) | 1l amestec la 10 m2 | |
Pulverizare traditionala |
Tantari si alte insecte zburatoare | |
1-1.5% (1-1.5 l produs în 100 l apa) | 10 l amestec la 5.000–10.000 m2 | |
Muste, gandaci si alte insecte taratoare | ||
1.5-2% (150-200 ml produs în 10 l apa) | 1 l solutie la 10 m2 |
Detalii
Modalitate de ambalare | 5 litri |
---|---|
Weight | 5.000000 |
Producator | Bayer |
Destinat Uz | personal instruit, populatie, profesionisti |
Formulare | EC - concentrat emulsionabil |
Tipuri aplicare | pulverizare reziduala, ULV - nebulizare rece, ULV - termo nebulizare |
Substanta activa | deltametrin, esbiotrin, piperonilbutoxid |
Concentratie substanta activa | 7 g/l (0.7%); 7 g/l (0.7%); 70 g/l (7%) |
Modul de actiune | contact |
Miros | sesizabil |
Dozaj | 0.1 -1 l / 10 - 10000 mp |
Scapa de | capuse, gandaci de bucatarie, gandaci de canalizare, molii alimente, molii textile, muste, purici, tantari |
Fraze de precauție
H319 | Provoacă o iritare gravă a ochilor |
---|---|
H410 | Foarte toxic pentru mediul acvatic cu efecte pe termen lung. |
P102 | A nu se lăsa la îndemâna copiilor |
P260 | Nu inspiraţi praful/fumul/gazul/ceața/vaporii/spray-ul |
P270 | A nu mânca, bea sau fuma în timpul utilizării produsului |
P271 | A se utiliza numai în aer liber sau în spaţii bine ventilate |
P273 | Evitaţi dispersarea în mediu |
P280 | Purtaţi mănuşi de protecţie/îmbrăcăminte de protecţie/echipament de protecţie a ochilor/ echipament de protecţie a feţei |
P301+P310 | ÎN CAZ DE ÎNGHIŢIRE: sunaţi imediat la un CENTRU DE INFORMARE TOXICOLOGICĂ sau un medic |
P305+P351+P338 | ÎN CAZ DE CONTACT CU OCHII: clătiţi cu atenţie cu apă timp de mai multe minute. Scoateţi lentilele de contact, dacă este cazul şi dacă acest lucru se poate face cu uşurinţă. Continuaţi să clătiţi |
P360 | Clătiţi imediat îmbrăcămintea contaminată şi pielea cu multă apă, înainte de scoaterea îmbrăcămintei |
P391 | Colectaţi scurgerile de produs |
P501 | Aruncaţi conţinutul/recipientul la … |
Documentație
S-ar putea sa îți fie de folos
-
Pulverizator manual SOLO 456Disponibil Miercuri18 MaiPreț special 209,23 Lei Preț standard 232,48 LeiProducator:SoloTip aparatura:pulverizatoare de manaUtilizare:personal instruit, populatie, profesionistiCapacitate rezervor:5 litri
-
Combinezon Antichimic AlphaTec 2000 Standard, XXLDisponibil Miercuri18 MaiPreț special 38,98 Lei Preț standard 47,01 LeiProducator:Ansell MicrogardUtilizare:personal instruit, populatie, profesionistiTip protectie:combinezon
-
Producator:VenitexUtilizare:personal instruit, populatie, profesionistiTip protectie:ochelari